Monede de investiție de altădată și de acum - totul despre colecţionare, partea a 13-a

La mai bine de o sută de ani de la scoaterea din circulație a monedelor din aur și argint, monedele de investiție din aur și argint se bucură de o renascensiune la nivel mondial, mai ales după criza economică globală din 2008, când valoarea multor surse moderne de investiții - acțiuni, fonduri și chiar proprietăți imobiliare - s-a diminuat în câteva zile.

În UE, o monedă de aur sau argint este o monedă de investiții dacă a fost bătută după 1800, a avut curs legal în țara emitentă și are o puritate de 900 de miimi. Deși nu este o condiție legală, monedele de aur istorice au devenit monede de investiție atunci când au fost bătute în număr atât de mare, de obicei zeci de milioane, încât frecvența lor face ca acestea să nu aibă o valoare numismatică deosebită în prezent, adică valorează puțin mai mult decât prețul metalului prețios pe care îl conțin. Acestea sunt monedele de aur care circulau în secolul al XIX-lea în țările cu economii uriașe, imperii coloniale: sovereigni britanici, monedele de aur napoleoniene franceze sau Helvéc-urile elvețiene. Dar și florinii de aur ai Imperiului Austro-Ungar și monedele de argint Maria Terezia din secolele al XVIII-lea și al XIX-lea pot fi numărate printre acestea - acestea din urmă, de exemplu, au servit ca monede comerciale și de investiții în Peninsula Arabică și în Africa Orientală (!) până la cel de-al Doilea Război Mondial.

Monedele de o uncie, cele mai populare monede de investiții

În zilele noastre, desigur, monedele moderne de investiții sunt mai populare și au o circulație mai mare decât predecesoarele lor. Acestea au curs legal și valoare nominală, dar numai monedele cu o puritate de 995 mii aur sau 999 mii argint pot fi tranzacționate pe piața londoneză a lingourilor. Moneda de 1 uncie este cea mai populară, deși sunt disponibile și în greutăți mai mici sau mai mari. În prezent, în multe țări cu exploatări avansate de aur și argint, sunt bătute milioane de monede pentru investiții care îndeplinesc aceste criterii, iar în unele locuri, cum ar fi Canada, acestea sunt bătute și din platină sau paladiu. Cele mai cunoscute monede de aur sunt Krugerrand din Africa de Sud, în circulație din 1967, Golden Panda din China (1982), Vulturul american (1986), Cangurul australian (1989) și Elefantul somalez (2004). Deși nu este una dintre principalele țări producătoare de metale prețioase, Austria a avut un succes uimitor cu monedele Filarmonicii din Viena, bătute în aur și argint (parțial importat) din 1989, care sunt acum cele mai populare monede de investiții din Europa.

Puțină istorie a argintului

Argintul este un metal frumos și maleabil, motiv pentru care a fost folosit în culturile antice pentru a executa bijuterii, monede și unelte. Deoarece argintul este metalul care reflectă cel mai bine lumina, acesta a fost folosit chiar și pentru fabricarea oglinzilor. De fapt, argintul are o proprietate specială în comparație cu alte metale: deși nu este dăunător oamenilor, este foarte toxic pentru bacteriile și ciupercile, care cauzează deteriorarea alimentelor. Chiar și în antichitate, s-a observat că vinul, laptele și alte produse alimentare rezistau mai mult în vase de argint. Astfel argintăria a devenit populară și în bucătărie. În același timp, ușurința de prelucrare și frumusețea sa au captat imaginația aurarilor, care au creat obiecte de valoare artistică.

„Aurul alb” - sau valoarea argintului

Argintul, datorită proprietăților sale foarte asemănătoare cu ale aurului - deosebindu-se de acesta aproape numai prin culoare și abundență mai mare - era încă echivalent cu aurul pe vremea primilor faraoni (în jurul anului 4000 î.Hr.) și era numit și „aur alb”. Ulterior, a devenit evident că aurul era mai rar, astfel încât, în Evul Mediu, 1 kg de aur valora 13 kg de argint, iar până la sfârșitul secolului al XIX-lea raportul a crescut la 1:28 în favoarea aurului, iar în 1939 la 1:77. Prețul argintului a scăzut, însă în ultimii ani percepem din nou o creștere: din 2005 a crescut de la 8 la peste 47 de dolari pe uncie! Acest lucru se datorează, printre altele, faptului că rezervele de argint sunt în prezent în continuă epuizare la nivel mondial. În același timp, industria a devenit un mare consumator de argint, cel mai bun conductor de electricitate dintre toate metalele, iar civilizația noastră este de neconceput fără electronică. În cele din urmă, criza economică mondială din 2008 a determinat milioane de oameni să considere metalele prețioase drept singura investiție sigură. Printre acestea, argintul ocupă un loc important, fiind mai ieftin decât echivalenții săi din metale prețioase, dar aprecierea sa va dura până la sfârșitul timpului.

Animale pe cale de dispariție și personaje legendare

Puteți comanda monedele populare pentru investiții din aur și argint din cataloagele noastre Bursa Colecțiilor, din lunile  august și septembrie. Aici veți găsi mai multe monede africane pentru investiție, cum ar fi Elefantul de aur pur de 1/10 de uncie (B-202408111), produs de nobila Monetărie de Stat Bavareză la cererea Somaliei. Monedele de o uncie din argint pur pentru investiții includ leopardul rwandez (B-202408023) și gorila (B-202409033), iar emisiunea din Congo prezintă un dinozaur din Jurassic Park (B-202408014) și un șoim călător (B-202409024).

Există, de asemenea, mai multe emisiuni cu efigia regelui britanic Carol al III-lea, pe revers. Cele mai recente fiind un koala australian din argint pur (B-202408035) sau o monedă de 10 uncii din argint pur cu un unicorn din stema Scoției (B-202408121). În plus, puteți alege dintr-o selecție de lingouri de argint pentru investiții și monede de argint pur (B-202409011 și B-20240912) cu personaje din diverse mituri și legende, precum Una și leul (B-202409013), care este și motivul decorativ al unui lingou de argint pentru investiții de 10 uncii (B-202409121).

Etichete legate de conținut: Actualitate Hobbi-ul Dvs Numismatică