Lupul, adorat în mitologie, 500 togrog, argint, Mongolia, 2021

Cod articol: B-202107021

Lupul, adorat în mitologie, 500 togrog, argint, Mongolia, 2021

Lupului îi este asociat un caracter dual. Pe de o parte este strămoşul câinelui, cel mai bun prieten al omului, un animal puternic şi persistent. Animalul care este capabil de lucru în echipă în cadrul haitei, este admirat şi adorat în diferite culturi. Pe de altă parte însă a fost şi încă este un inamic crud al omului, arhetipul răului din poveştile pentru copii. Moneda minunată emisă de Mongolia ne prezintă acest animal uimitor, puternic, totodată înfricoşător. Moneda este realizată cu tehnologia cea mai populară, smartminting. Datorită acestei tehnologii motivul bogat în detalii parcă prinde viaţă înălţându-se din planul monedei.

Ţara Mongolia
Anul emiterii 2021