Sirfidele, 5 euro, Germania, 2024

Cod articol: B-202409021
Stoc: Se poate comanda

Sirfidele, 5 euro, Germania, 2024

Cea mai populată clasă a animalelor este cea a insectelor. În ultimii 25 de ani din Germania au dispărut în jur de 75% din insectele zburătoare, iar tendinţa globală este asemănătoare. Seria de monede lansată anul trecut de monetăria germană prezintă lumea insectelor. Pe cea mai nouă monedă apare sirfidele. În zonele mai calde ale habitatului lor, sirfidele pot fi văzute pe tot parcursul anului. Trăiesc într-o varietate de habitate naturale, inclusiv în parcuri şi grădini, unde adesea sunt observate hrănindu-se cu nectar sau polen. Aspectul lor general aduce cu viespile, ceea ce poate fi util la descurajarea prădătorilor, cum ar fi păsările.

ŢaraGermania
Anul emiterii2024