Elogiu femeii - Francois Boucher - Găteala lui Venus, medalie placată cu argint

Cod articol: AKT-323-2102
Stoc: Ultimele 3 buc pe stoc

Elogiu femeii - Francois Boucher - Găteala lui Venus, medalie placată cu argint

Frumuseţea feminină reprezintă în fiecare epocă inspiraţia şi muza artiştilor. Frumuseţea naturală a trupului feminin, dorinţa pasionată şi amorul etern sunt prezentate prin creaţiile unor artişti consacraţi ai artei picturii. Medalia bogat argintată oferă un cadru pompos acestei creaţii artistice fermecătoare, cu un erotism radiant şi o pasiune de nestăvilit.

Un alt tablou renumit pictat de Boucher, Găteala lui Venus, a fost comandat de către metresa regelui Ludovic al XV-lea, marchiza de Pompadour, pentru decorarea sălii de baie din Castelul Bellevue. Tabloul înfăţişează zeiţa dragostei, înconjurată de porumbei, trandafiri, perle şi scoici.

• Medalie unică cu motiv pictat, decorat minuţios!
  • Placată masiv cu argint, realizată la calitatea proof!
  • Disponibilă doar la noi, în număr limitat de bucăţi!

Valoare nominală motiv pictat
Metal aliaj de cupru, placat cu argint
Greutate 31 g