Regele Carol I, pe monedă unică

Cod articol: MPR-03-2111
Stoc: Ultimele 2 buc pe stoc

Regele Carol I, pe monedă unică

Încoronat pe 10 mai 1881, Carol I a fost primul rege al României. A domnit timp de 48 de ani, care a fost cea mai lungă domnie din istoria statelor româneşti. Regele Carol I a pus bazele Dinastiei Române, a obţinut independenţa ţării. A redresat economia, şi ţara a parcurs o perioadă de dezvoltare, atât în domeniul economico-social cât şi în cel cultural. A dispus ridicarea primului pod peste Dunăre şi a construit Castelul Peleş, care şi în zilele noastre este una dintre cele mai vizitate atracţii turistice din România. Printre meritele sale sunt modernizarea şi dezvoltarea ţării, au fost construite primele universităţi la Iaşi şi Bucureşti.

• Monedă unică cu motiv pictat cu Regele Carol I!
  • Disponibilă exclusiv la S.C. Muzeu Galerie S.R.L.!

Valoare nominală 50 cenţi
Metal CuNi