Preşedinţii SUA pe monedele de 1 dolar

Guvernul SUA promovează prin programe de mare anvergură utilizarea monedelor cu teme istorice, de protecţie a mediului şi tematică ştiinţifică, cum ar fi seriile de monede care prezintă statele membre ale SUA, parcurile naţionale, inovatorii americani sau femei americane celebre. De data aceasta prezentăm colecţionarilor  monede de 1 dolar aflate în circulaţie, cu portretele preşedinţilor SUA.

În multe ţări, se consideră că preşedintele Statelor Unite este cel mai puternic om din lume. Având în vedere că acest punct de vedere este împărtăşit şi de unii politologi şi istorici, nu este vorba de o simplă „legendă” sau „folclor urban”. Dar care poate fi motivul prestigiului preşedinţilor americani?

Cei mai influenţi oameni din lume

Preşedintele Statelor Unite, este simultan preşedintele şi şeful guvernului Statelor Unite ale Americii şi, totodată, comandantul suprem al forţelor armate. În statele democratice, aceste funcţii sunt împărţite între cel puţin două persoane. Preşedintele SUA însă, are puterea executivă a Statelor Unite, este împuternicit să acorde graţiere federală şi dispune de exercitarea dreptului  de veto. Puterile sale sunt limitate doar de constituţie, care este foarte clară şi strictă - aceasta garantează că în ţară nu se poate instaura nici un regim autoritarist. În SUA, Constituţia este un punct de referinţă zilnic, fiecare cetăţean educat cunoaşte bine principiile de bază ale acesteia şi, dacă simte că drepturile sale au fost încălcate, nu ezită să invoce drepturile sale constituţionale.

Pentru un viitor preşedinte al SUA, Constituţia oferă mai multe garanţii: de exemplu, poate fi preşedinte al SUA doar o persoană care s-a născut în SUA şi a locuit acolo fără întrerupere cel puţin paisprezece ani înainte de a candida. Primul criteriu a devenit subiect de controversă în ultimul deceniu, când au apărut numele mai multor candidaţi prezidenţiali aparent eligibili care nu s-au născut în Statele Unite.

De exemplu, Madeleine Albright, născută în Cehia, talentata şi populara secretar de stat din administraţia Clinton, pe care mulţi şi-ar fi dorit să o vadă ca prima femeie preşedinte după Bill Clinton, a fost împiedicată să candideze din cauza faptului că, deşi a sosit în ţară în 1948, copil fiind, s-a născut la Praga. De asemenea, unii şi-ar dori să îl vadă la preşedinţie pe guvernatorul republican al Californiei, campionul mondial de culturism şi actorul austriac Arnold Schwarzenegger, dar fără o modificare constituţională, acest lucru nu este posibil deocamdată.

Fiecărui preşedinte o monedă

Parametrii monedelor de 1 dolar ale preşedinţilor aflate în circulaţie, sunt identici cu cei ai monedei „Sacagawea”, care înfăţişează o femeie indiancă. Aceste monede nu se mai bat, dar sunt încă in circulaţie, au fost realizate din alamă, cântăresc 8,1 g şi au diametrul 26,5 mm.

Pe lângă cupru (88,5%), principalele aliaje ale monedelor sunt zincul, manganul şi nichelul – elemente care dau culoarea galbenă a amalgamului şi rezistenţa ridicată la uzură. Din 2007, Federal Reserve Bank a emis atâtea monede de 1 dolar câţi preşedinţi americani au fost în funcţie, dar nu mai sunt în viaţă. Conform legislaţiei americane, portretul unei persoane în viaţă nu poate fi folosit pe monede oficiale, pentru a evita crearea unui cult al personalităţii. Au fost emise patru emisiuni în fiecare an, penultima monedă fiind un dolar cu Reagan în 2016, urmată, 4 ani mai târziu, în 2020, de o monedă care îl înfăţişează pe preşedintele George W. Bush. În cazul în care unul dintre foştii preşedinţi în viaţă - Jimmy Carter, George Bush, Bill Clinton, Barack Obama, Donald Trump - sau actualul preşedinte, Joe Biden, ar deceda, doar o rezoluţie a Congresului ar permite continuarea seriei de medalii. Fiecare monedă prezidenţială de 1 dolar este emisă cu acelaşi design al aversului, reprezentând Statuia Libertăţii.

În Bursa Colecţiilor 2023/2, oferim o selecţie de monede emise până în prezent. Aceasta prezintă cei mai faimoşi preşedinţi care au avut o influenţă puternică nu numai asupra destinului ţării lor, ci şi al lumii. Cum ar fi Ronald Reagan, care a îngenuncheat Uniunea Sovietică cu ajutorul armelor sale (rachete balistice), creând oportunitatea unei schimbări de regim în Europa de Est, John F. Kennedy, care a evitat criza rachetelor din Cuba, sau Abraham Lincoln, care a abolit sclavia. George Washington nu mai are nevoie de nicio prezentare: el este figura legendară al Războiului de Independenţă american. În calitate de general, a condus forţele americane în lupta împotriva coroanei britanice, iar mai târziu a devenit primul preşedinte al Statelor Unite nou înfiinţate. Preşedintele Thomas Jefferson a fost, de asemenea, un erou al SUA, fiind unul dintre autorii Declaraţiei de Independenţă.

Nu ezitaţi să comandaţi acum colecţia „Dolari prezidenţiali americani”, unde prima monedă din colecţie, acum vă oferim la preţ favorabil, iar următoarele piese vor fi expediate în ritm lunar. De asemenea, oferim cadou o cutie de păstrare pentru monedele din colecţie.

Consultaţi oferta noastră dând click aici!

Etichete legate de conținut: Actualitate Istorie