Pădure primordială europeană la granița a trei țări, 20 EUR, argint, Slovacia, 2010

Reducere: 80,90 lei
Cod articol: SK-1020-1-2003

Pădure primordială europeană la granița a trei țări

Una dintre ultimele păduri de fag din Europa, care a acoperit vreodată partea de nord a continentului este situat la graniţa Slovacia-Polonia-Ucraina. Parcurile naţionale formează o rezervaţie a biosferei separată, denumită Rezervaţia Biosferei Carpaţii Orientali şi face parte patrimoniului mondial UNESCO din 2007, care duce un program conştient de reîmpădurire, refacerea pădurilor sau împădurirea unor noi suprafeţe. Este ultimul refugiu al multor specii de animale şi plante dispărute, cum ar fi bizonul european, râsul, acvila de munte sau lupul cenuşiu.

Pe aversul monedei, cu conţinut de 1 uncie argint pur, este înfăţişat peisajul rezervaţiei şi floarea caracteristică acestor păduri de fag şi molid, spânzul alb cu interior violet, iar pe reversul monedei doi lupi gri şi denumirea parcului naţional.

Ţara Slovacia
Anul emiterii 2010