Moneda Soarelui, 1, 2 centavo, Peru, 1941-1949

Cod articol: B-202206082

Moneda Soarelui, 1, 2 centavo, Peru, 1941-1949

Imperiul Inca a fost una dintre cele mai mari şi cele mai enigmatice culturi din toate timpurile. Incaşii venerau Soarele ca pe un zeu, iar pe regele lor îl numeau fiul Soarelui. Nu cunoşteau scrierea cu litere, în locul acesteia foloseau sistemul de scriere numit quipu. Deşi în arhitectură nu foloseau lianţi, construcţiile lor dăinuie şi astăzi. Imperiul Inca de odinioară este în prezent unul dintre cele mai bogate situri arheologice. Urmaşii incaşilor respectă şi păstrează şi astăzi cultura strămoşilor, care aveau obiceiul de a se închina Soarelui. Pe monedele lor apare stilizat cel mai mare zeu şi chiar denumirea monedei este sol, ceea ce înseamnă Soare.

ŢaraPeru
Anul emiterii1941-1949