„Grădină zoologică” în caseta cu monede

În 2018, Banca Națională a Austriei a început emisiunea unei serii de monede comemorative inovatoare de 3 euro: animalele din colecția „Creaturi colorate”,  pictate în culori vii, fosforescente. Seria de monede din Germania, lansată anul trecut, prezintă lumea insectelor pe monede de 5 euro.

Fiind monede comemorative din metale neprețioase, succesul emisiunilor a surprins chiar și Monetăria austriacă, monedele de 3 euro din metale neferoase s-au epuizat rapid, în ciuda numărului mare de emisiuni. Monedele au stârnit un interes uriaș din partea colecționarilor, deși inițial au fost concepute ca un cadou pentru copii. Tehnica specială de batere pare să capteze imaginația colecționarilor chiar și în cazul  monedelor bătute din metale neprețioase. De-a lungul anilor, aproape toate emisiunile au fost disponibile şi la SC Muzeu Galerie Srl, iar aceste monede pot fi comandate din catalogul nostru lunar Bursa colecţiilor și din magazinul nostru online www.muzeugalerie.ro. În ultimii 25 de ani, 75% din insectele zburătoare au dispărut în Germania, dar tendința este similară la nivel mondial.  Drept urmare, Monetăria germană a lansat anul trecut o nouă serie de monede care prezintă lumea insectelor pe monede de 5 euro. Cea mai recentă emisiune a acestora înfățișează albina zidar, pe care o puteți obține acum din catalogul nostru Bursa colecţiilor din septembrie (număr articol B-202309021).

Fosforescența, o minune a naturii

Colecția austriacă de 3 euro se evidențiază, fără îndoială, prin imaginile fosforescente ale monedelor. Acest fenomen, numit luminescență („emisie de lumină”), nu a trebuit să fie creat, deoarece a existat din timpuri străvechi ca un miracol al naturii. Știința distinge mai multe tipuri de luminescență, dar fenomenele de fotoluminescență și de bioluminescență sunt cele care prezintă interes pentru înțelegerea naturii speciale a monedelor comemorative austriece de 3 euro. Primul este fenomenul prin care anumite obiecte neînsuflețite emit lumină după ce absorb aceasta. Iar cel de-al doilea fenomen, descrie minunea și mai mare a faptului că anumite ființe vii pot emite lumină, adică strălucesc în întuneric! Speciile bioluminescente sunt cunoscute mai ales în rândul peștilor de adâncime, al unor meduze și crustacee, dar există și specii de gândaci, fluturi și ciuperci care luminează.

Există două tipuri de fotoluminescență: fluorescența și fosforescența. Obiectul fluorescent va reflecta imediat lumina absorbită, de exemplu: indicatoarele rutiere și vestele de vizibilitate. Pe de altă parte, fosforescența este fenomenul în care un obiect iradiat cu lumină emite cu întârziere fotonii absorbiți. În acest caz, obiectele fosforescente, cum ar fi aceste monede comemorative, strălucesc - deși cu o intensitate din ce în ce mai mică - timp de ore întregi. Vopseaua fosforescentă este folosită de exemplu: la unele cadrane de ceasuri, precum și pentru panourile care indică direcția ieșirilor de urgență.

Specii pe cale de dispariție și mortalitatea insectelor

Deși banca națională austriacă ar fi putut alege orice temă pentru prima sa serie de monede luminoase, aceasta a optat pentru animale sălbatice. Animalele au fost o temă populară pe monede încă din antichitate, datorită simbolului cu multiple aspecte. Totodată, este o alegere norocoasă, deoarece, având în vedere distrugerea incredibilă a naturii din zilele noastre, nu se poate vorbi niciodată suficient despre creaturile al căror mediu se micșorează pe frumoasa noastră planetă, cândva imaculată. Înființată în 1948, Uniunea Mondială pentru Conservarea Naturii, cu sediul în Elveția, clasifică speciile amenințate (animale și plante) în trei categorii: vulnerabile, pe cale de dispariție și în stare critică de dispariție.

Din nefericire, rezultatele studiilor pe această temă, arată că 40% din speciile de insecte ar putea dispărea în următoarele decenii, ceea ce înseamnă că 53% dintre fluturi, 49% dintre gândaci, 46% dintre albine și chiar și muștele vor fi afectate în mod semnificativ. Dispariția a peste 25.600 de specii de animale și plante este deja un număr uriaş, aproape de neconceput.

Colecția germană de 5 euro „Minunata lume a insectelor”, care a fost lansată în 2022, a atras atenția asupra acestui aspect. Emisiunile se concentrează pe habitatele plantelor, animalelor și insectelor, pe monede cu motive colorate. Colecția va dura până în 2024, cu 4 monede pe an, care vor fi disponibile în catalogul nostru lunar Bursa Colecţiilor. Vă recomandăm să vizitați site-ul nostru www.muzeugalerie.ro, de unde puteți descărca, răsfoi și studia cele mai recente cataloage.

Abonamentul la newsletter-ul nostru oferă oportunitatea de a fi informat imediat despre toate noutățile, promoțiile și ultimele apariții ale catalogului nostru Bursa Colecţiilor!

Etichete legate de conținut: Actualitate