Făuritori de ţară, Carol I şi Ferdinand I, medalii înnobilate cu aur pur, România

Cod articol: FTAU-06-74-2106

Făuritori de ţară, Carol I şi Ferdinand I, set de 2 medalii ambalat exclusiv, România

Carol I a fost domnitorul ţării din 10 mai 1866. A obţinut independenţa ţării, a redresat economia şi a pus bazele Dinastiei Române. Încoronarea lui a avut loc în data de 10 mai 1881. În cei 48 de ani de domnie, România a parcurs o perioadă de dezvoltare, atât în domeniul economico-social cât şi în cel cultural, au fost construite primele universităţi la Iaşi şi Bucureşti, s-a ridicat primul pod peste Dunăre.

Ferdinand I a devenit rege al Regatului României la 10 octombrie 1914 şi a domnit timp de 13 ani. Supranumit „Întregitorul de ţară”, sub domnia sa, idealurile românilor au fost îndeplinite, la 1 decembrie 1918, realizându-se Marea Unire. Pe 15 octombrie 1922 a fost încoronat la Alba Iulia ca primul rege al tuturor românilor.

Ţara România
Valoarea nominală medalii, calitatea proof
Metal înnobilate cu aur pur
Greutate 15 g