„Bani din pământ” - ce avem voie şi ce nu? – totul despre colecţionare, partea a 3-a

Cu orcine se poate întâmpla că în timpul lucrărilor de terasament, plantării copacilor, grădinărit, arat sau în timpul construcţiilor (fundaţie, construcţie, lucrări publice) să găsească monede vechi. Majoritatea siturilor arheologice devin cunoscute datorită unor asemenea coincidenţe. Dacă se întâmplă acest lucru este de datoria căutătorului să găsească modalitatea de excavare a părţilor afectate, deasemenea securizarea produselor găsite şi să anunţe autorităţile locale sau muzeul local.

Monedele descoperite nu intră de la sine în muzeu

Persoanele care cumpără bani vechi sau un denar medieval, trebuie să se asigure de identitatea vânzătorului. O factură poate fi utilă pentru un client de bună credinţă, factură care explică modul în care cumpărătorul a intrat în posesia acestei monede. Este un lucru important, monede îngropate, găsite pe teritoriul ţării, sunt proprietate a statului român. Vânătorii de comori cu detectoarele de metale sunt activi în toate părţile ţării, deoarece pot găsi comori valoroase şi adevărate rarităţi. Prin factură, obiectele valoroase din punct de vedere arheologic, ajung la colecţionarii numismatici în mod ilegal.

Comorile arheologice sunt pe cale de dispariţie

Pentru achiziţionarea unui detector de metale nu e nevoie de autorizaţie, dar căutarea comorilor în scop arheologic pot fi efectuate numai cu permisiunea Oficiului pentru Protecţia Patrimoniului Cultural. Descoperirile arheologice includ toate obiectele care datează din anii 1711. Cine nu este arheolog, nu are permis să cerceteze în zonele arheologice sau în parcuri naţionale. Pentru căutare cu detectorul de metale, trebuie obţinut acordul proprietarului. Monedele sau bănuţii găsiţi, dacă sunt descoperire arheologică, sunt proprietatea statului, iar toate descoperirile trebuie raportate şi predate grefierului sau muzeului local.

Etichete legate de conținut: Hobbi-ul Dvs